Kiedy znane osoby, w tym sportowcy wydają książki zazwyczaj są to wspomnienia ich życia, spisane bardziej lub mniej chronologicznie. Alessandro Del Piero chciał być oryginalny i nie wydał autobiografii sensu stricto. „Gramy dalej”, bo taki tytuł nosi jego książka, nie jest również pamiętnikiem. To lektura, w której Del Piero dzieli się z czytelnikiem wartościami, które były i nadal są dla niego najważniejsze.
Rozdział 36.
Gramy dalej – Alessandro Del Piero
Główna część książki składa się z dziesięciu rozdziałów. Jak sam Alex napisał: „dziesięciu rzeczy, których się nauczyłem”. I tak dowiecie się, czym dla byłego piłkarza Juventusu jest talent i pasja, jak ważne w jego życiu są przyjaźń, wytrwałość i uczciwość. Odkryjecie gdzie w futbolu odnajduje piękno, czy też, dlaczego duch drużyny ma wiele wspólnego z egoizmem. Alex opowie Wam także o poświęceniu, którego doświadczył w życiu, zdradzi czy miał konkretnego idola, którego styl naśladował oraz wyjaśni, na czym polega jego głód wyzwań.
Czytając książkę „Gramy dalej” dowiecie się, co Alex napisał w wypracowaniu szkolnym na temat „kim będę, gdy dorosnę” oraz dlaczego wtedy nie ujawnił swoich prawdziwych marzeń o zostaniu piłkarzem. Odkryjecie jak w dzieciństwie trenował celność oraz w jaki sposób wykonywał swoje pierwsze rzuty wolne (bynajmniej nie robił tego zwykłą piłką, o nie!). Przeczytacie, z czego jego tata zrobił kosz by, Alex mógł w garażu grać w koszykówkę, czy też, na co chciał wydać pieniądze, które ukradł ojcu, gdy był mały.
Odkryjecie, w jakim języku porozumiewa się z przyjaciółmi z dzieciństwa, czy uważa, że przyjaźń w klubie jest konieczna by stworzyć silną drużynę, a także czy wierzy w przeznaczenie. Z książki tej dowiecie się także, jaki Del Piero ma rytuał, by zatrzymać się i oderwać na chwilę od teraźniejszości, jaki wymiar ma dla niego futbol, dlaczego kupno pierwszego bardzo drogiego samochodu okazało się wielką gafą. Piłkarz powie nawet ile ma tatuaży.
Alex opowie Wam o swoich piłkarskich dziwactwach, zdradzi jak poradził sobie, gdy w swoim ostatnim sezonie w Juventusie głównie siedział na ławce, przypomni, dlaczego wiele lat temu postanowił, że dobrze zapamięta swój pierwszy mecz z Milanem. Dowiecie się porażkę, z którym europejskim klubem nazwał ciosem „a’la Tyson”, na czym według niego polega różnica między dobrym a wielkim piłkarzem, w czym odnajduje przyczynę swoich przestrzelonych karnych, a nawet, w którego „smerfa” zmienia się podczas treningów po przegranych meczach.
Przeczytacie także, w jakim sporcie indywidualnym chciałby się sprawdzić, jaki ból był największym, którego doświadczył w życiu, jaka gra nauczyła go, by w kluczowych momentach być zdecydowanym, jak również, jakie okoliczności sprawiają, że potrafi pogodzić się z przegraną.
„Gramy dalej” to książka piłkarza, ale na próżno szukać w niej wielkiego futbolu, tajemnic z szatni, nie wspominając nawet o kulisach afery korupcyjnej we włoskiej piłce. To „grzeczna” i spokojna lektura, czyta się ją szybko i przyjemnie, a jej przesłanie mówiące o wartościach, którymi człowiek powinien się kierować w życiu jest idealne dla młodych ludzi, nie tylko fanów legendy Juventusu.
Źródło zdjęcia: własne
AUTOR: RealAnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz