wtorek, 7 marca 2017

„Lektury dla kibica” – Bundesliga

Dziś coś dla fanów niemieckiej piłki.

Rozdział 122.

Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu - Ronald Reng

Na polskim rynku literatury sportowej w 2015 roku ukazała się pozycja pt. „Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk.” autorstwa Ronalda Renga. W tym roku, ponownie za sprawą Wydawnictwa SQN, otrzymujemy okazję do przeczytania kolejnej książki tego niemieckiego dziennikarza. Tym razem lektura również dotyczy futbolu zza naszej zachodniej granicy.

„Wielcy ludzie – a trener z Bundesligi musi mieć osobowość – mają prawo być dziwni.”

Książka, o której mowa nosi w Polsce tytuł „Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu”, jednak nie jest to historia Bundesligi, jakiej można by się na pierwszy rzut oka spodziewać. To nie historia wielkich klubów, czy też legend niemieckiej piłki ligowej. Książka autorstwa Ronalda Renga to historia Bundesligi z pespektywy jednego człowieka - Heinza Höhera, byłego piłkarza, trenera i dyrektora sportowego.

 „Nagle alkohol w Bundeslidze stał się problemem o zasięgu epidemii.”

Prawdę mówiąc ta książka to bardziej historia Höhera niż ligi niemieckiej. Tematyka odnosi się głównie do klubów i wydarzeń związanych bezpośrednio z Höherem. Dotyczy to przede wszystkim zespołów z ligi niemieckiej, ale również i zagranicznych drużyn prowadzonych przez Niemca. Wiele wątków z życia prywatnego Heinza Höhera dodatkowo potęguje wrażenie, że ta pozycja to w dużej mierze jego biografia. Dlatego też na próżno szukać tu historii chociażby z czasów „polskiej” Borussi. W tej książce nie znajdziecie również statystyk i raportów meczowych. Zamiast tego zobaczycie świat niemieckiego futbolu oczami Heinza Höhera.

„Bayern […]. Klub, który w swoim regionie odkrył wiele wyjątkowych talentów, zapoczątkował w niemieckim futbolu nową erę.”

Niemiecki dziennikarz ukazuje, jaką drogę przeszła Bundesliga od czasu jej powołania do życia, a także jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób myślenia i mówienia o futbolu w Niemczech. Ujawnia historie, które były skrywane nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki opowieści Ronalda Renga będziecie mieli możliwość również przekonać się jak wyglądało kiedyś dziennikarstwo i media sportowe oraz jakie były realia życia piłkarzy w dawnych latach.

„W skutek powstania Bundesligi piłkarze zaczęli wieść drugie, równoległe życie – medialne.”

Dowiecie się jak powstała Bundesliga, dlaczego Bayern Monachium początkowo do niej nie trafił, czy też z czyjej inicjatywy i gdzie powstał pierwszy w Niemczech fanklub. Odkryjecie, kto został pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który został usunięty z boiska (zdradzę Wam, że nie było to byle co, gdyż uderzył rywala z główki w twarz). Przeczytacie, który trener palił koszulki w szatni i kazał piłkarzom ścigać się z końmi wyścigowymi oraz który klub, jako pierwszy przekroczył granicę kupując piłkarza za ponad milion marek.

„Bundesliga dała nowy początek – nowym nazwiskom i nowym czasom.”

Dowiecie się, w jaki sposób Heinz Höher, jako trener Bochum, doprowadził do przeniesienia meczu z Schalke na większy stadion chcąc tym samym zarobić więcej na biletach. Odkryjecie, kto jako pierwszy na świecie – przed Höherem – wprowadził krycie strefami. Przeczytacie, jakie wydarzenia skłoniły Höhera do rezygnacji ze stanowiska trenera Bochum, a tym samym do stania się pierwszym trenerem w historii Bundesligi, który podał się do dymisji. Czytając tę książkę dowiecie się, którzy zawodnicy napisali donos do gazety, gdyż nie mogli już znieść braku komunikacji ze strony Höhera oraz jego metod szkoleniowych. Poznacie szczegóły tej historii, a także konsekwencje, które dotknęły buntowników.

„Heinz Höher stale pojmował życie jako grę, a Bundesliga umocniła go tylko w przekonaniu, że świat rzeczywiście jest jak boisko.”

Ronald Reng przybliża kulisy skandalu korupcyjnego, który wybuchł kilka lat po powstaniu Bundesligi. Dowiecie się, które mecze zostały ustawione, jak przekazywano pieniądze, a nawet, jakie kwoty wchodziły wtedy w grę. Odkryjecie, kto brał udział w tym przedsięwzięciu, poznacie zarówno nazwy klubów, jak i nazwiska osób zamieszanych w aferę.

„Znajomości w DFB zawsze mogły się przecież na coś przydać. Ale żeby kupować mecze?”

Książka ma raczej charakter poważny, głównie za sprawą Heinza Höhera, którego życie nie było usłane różami, ale mimo to w lekturze znajdziecie kilka zabawnych historii wprost z Bundesligi.

Dlaczego wiceprezes Bochum w hotelu w Kopenhadze na całą noc włączył wszystkie światła i odkręcił wodę we wszystkich kranach? Kto nie poleciał na obóz na Gran Canarię gdyż „bał się hiszpańskich bakterii”? W jaki sposób poradzono sobie z zalegającym śniegiem, gdy nie było w Bochum podgrzewanej murawy? Co doprowadziło do wpadki prowadzącej telewizyjny program Sportstudio, która mówiła o relacji z meczu Schalke 05? ;) Wyjaśnienia tych ciekawych zagadnień szukajcie oczywiście w lekturze.

„Opinia publiczna w 2011 zachwycała się Neuerem, Lahmem czy Schweinsteigerem, ale rzeczywistość większości piłkarzy w Bundeslidze była zgoła inna.”

„Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu” to dobra książka, jeśli spojrzy się na tę pozycję jak na historię jednostki a nie ligi niemieckiej. Po lekturze jestem jednak nieco zawiedziona, gdyż oczekiwałam bardziej całościowego obrazu Bundesligi. Spodziewałam się także anegdot związanych z większą ilością klubów i zawodników. Mimo to warto sięgnąć po tę książkę, gdyż Ronald Reng skupiając się na osobie Heinza Höhera, jego sukcesach i dramatach, ukazuje ludzki wymiar Bundesligi. A takie podejście jest zawsze ciekawe.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.




Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz