Futbol, wszędzie widzę futbol!
Rozdział 131.
Ruud Gullit. Jak oglądać piłkę nożną - Ruud Gullit
Ile widziałeś meczów piłkarskich w swoim życiu? Było ich kilka, a może należy liczyć w setkach, bądź nawet w tysiącach? Niezależnie od wskazanej liczby można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że ze względu na towarzyszące meczowi emocje nie zastanawiałeś się nad wieloma szczegółami. Kilka istotnych elementów gry z pewnością Ci umknęło. Dlatego też z pomocą przychodzi legenda światowego futbolu Ruud Gullit. Holender w książce „Jak oglądać piłkę nożną” odkrywa tajniki futbolu, dzięki którym następnym razem oglądając mecz będziesz widzieć zdecydowanie więcej.
„Prawie każdy posiada jakąś wiedzę o piłce nożnej, przynajmniej niewielką, ale nikt nie patrzy na nią w ten sam sposób.”
Początek książki to krótka biografia Ruuda Gullita. Holender na kilkudziesięciu stronach przedstawia swoje boiskowe dokonania, zarówno w roli piłkarza jak i menedżera. Później przechodzi do głównego tematu książki, czyli analizy futbolu i próby odpowiedzi na tytułowe pytanie – jak oglądać piłkę nożną? Gullit opisuje strategie, schematy i style gry, analizuje ustawienia i taktyki zespołów. Przygląda się poszczególnym pozycjom na boisku, a także różnicom pomiędzy futbolem w różnych krajach świata.
Holender nie tylko wszystko dokładnie opisuje, ale często także prezentuje poszczególne sytuacje na schematach. Dzięki temu przedstawione tematy są przejrzyste i zrozumiałe. Co więcej swoje przemyślenia popiera przykładami z boiska, zarówno tymi z własnej kariery, jak również tymi bardziej współczesnymi. Warto także zaznaczyć, iż każdy nowy wątek w danym rozdziale jest oznaczony krótkim tytułem, więc z łatwością można wielokrotnie powrócić do interesujących nas fragmentów. Książkę przyjemnie i sprawnie się czyta.
„To, jak ktoś zachowuje się w tunelu prowadzącym na boisko, nie mówi nic o tym, jak wypadnie na murawie.”
Ruud Gullit w książce „Jak oglądać piłkę nożną” tłumaczy, na co należy zwrócić uwagę, aby ocenić czy piłkarz jest w dobrej formie, wyjaśnia jak powinno się patrzeć na grę obrońców, a także zdradza, po czym poznać słabego defensora. Holender przygląda się dokładnie rozgrywaniu stałych fragmentów gry. Analizuje między innymi ustawienie muru przy rzutach wolnych oraz ujawnia, jaka odległość jest idealna do najlepszego wykonania wolnego.
Gullit przedstawia plany gry drużyn w poszczególnych boiskowych ustawieniach. Wskazuje powody, który zdecydowały o tym, że Rooney nie stał się jednym z najwybitniejszych piłkarzy świata. Wspomina najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach, wymieniając jednocześnie idealne cechy niezbędne do gry na najwyższym poziomie w danej formacji. Wylicza błędy w szkoleniu juniorów w różnych krajach, a nawet podejmuje temat psychologii w sporcie.
„Nic nie jest święte, żaden system – to gracze decydują o ostatecznym wyniku.”
Czytając tę książkę dowiesz się, jakich typów piłkarzy potrzeba by stworzyć „w pomocy mieszankę idealną”, jak zmieniły się na przestrzeni lat role zawodników na boisku oraz czy ryzyko należy wliczyć w grę defensywy. Czy strata piłki przez Gerarda, który poślizgnął się w środku pola w meczu z Chelsea faktycznie kosztowała Liverpool mistrzowski tytuł w 2014 roku? Co tak naprawdę kryje się za zwrotem „drużyna zdominowała spotkanie”? Dlaczego Maradona grał lepiej w Napoli niż w Barcelonie? Co można wyczytać z pierwszego kopnięcia piłki w meczu?
„Jak oglądać piłkę nożną” to ciekawa książka nie tylko dla kibiców, ale także podręcznik dla początkujących trenerów, a także doskonała lektura dla komentatorów piłkarskich. Każdy znajdzie w nie coś dla siebie. Jeden odkryje całkiem nowe rzeczy, drugi poszerzy swoją wiedzę, trzeci uporządkuje swoje przekonania. Krótko mówiąc sięgając po tę lekturę na pewno nie będziesz się nudzić.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.
Źródło zdjęcia: własne
AUTOR: RealAnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz