Książka dla fanów dortmundzkiego klubu.
Rozdział 187.
Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany – Uli Hesse
Borussia Dortmund wielu polskim kibicom przez lata kojarzyła się z pewnym trio. Piszczek, Błaszczykowski, Lewandowski. Trzech piłkarzy sprawiło, że BVB stało się niezwykle popularne w naszym kraju. Choć czasy, kiedy Polacy stanowili o sile dortmundzkiego klubu minęły, to liczba sympatyków drużyny z Zagłębia Ruhry w naszym kraju nadal jest imponująca. Doskonale widać to przeglądając okładkę książki „Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” zapisaną danymi fanów przesłanymi w ramach akcji Wydawnictwa SQN.
Książka o BVB to kolejna pozycja o niemieckim futbolu autorstwa Ulego Hessego. Tak jak w przypadku lektury „Bayern. Globalny superklub” historia Borussii opisana została w szerszym kontekście, w odniesieniu do uwarunkowań demograficznych oraz zagadnień społeczno-politycznych. To zarówno historia klubu, jak również historia rozwoju piłki nożnej w Niemczech.
Uli Hesse przedstawia dzieje Borussii począwszy od założenia klubu, na czasach współczesnych kończąc. Wspomina ważne wydarzenia i przełomowe momenty. Lektura nie jest jednak zbyt obszerna, a niektóre okresy istnienia klubu zostały potraktowane trochę po macoszemu. Początki klubu zostały opisany dosyć dokładnie, z kolejnymi dekadami bywało już różnie. Dziennikarz mógł także nieco więcej uwagi poświęcić klubowym legendom.
Pomimo powyższych mankamentów w książce znajduje się wiele ciekawych historii i anegdot. Zaś największą wartością lektury stanowi wątek kibiców. Uli Hesse pomaga zrozumieć, jaką rolę pełnią fani w klubie oraz ile drużyna znaczy dla lokalnej społeczności, wyjaśnia także fenomen Żółtej Ściany.
„Gdy jedzie się do tego miasta na mecz, powinno się nazywać tamtejszy zespół Borussią albo BVB, nie Dortmundem.”
Sięgając po tę książkę przeczytacie zadziwiającą historię jak kłótnia z pewnym księdzem doprowadziła do powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych klubów piłkarskich świata. Poznacie genezę nazwy klubu oraz odkryjecie od fanów, której drużyny dortmundczycy przechwycili piosenkę You’ll Never Walk Alone. Pewien długoletni kibic Borussii wyjaśnia natomiast, dlaczego po przeprowadzce na Westfalenstadion najważniejsi fani zajęli trybunę południową.
Przeczytacie historię rywalizacji BVB z Schalke. Dowiecie się, kiedy wszystko na dobre się zaczęło oraz od kiedy termin „derby Zagłębia Ruhry” zaczęto rezerwować konkretnie do starcia tych dwóch klubów. Odkryjecie najważniejszą różnicę między fanami Schalke i BVB, a także, w jakim celu kibice Schalke niegdyś kupowali sezonowe karnety… na Borussię! Ponadto poznacie ciekawą historię jak przed meczem z Schalke w 1970 roku dortmundczyków na boisku rywala „przywitały” cztery… lwy.
„Losy klubu odwróciły się dzięki otwarciu nowego obiektu – Westfalenstadion.”
Dowiecie się, który zawodnik nie rozpoznał własnego trenera przed pierwszym treningiem, kto zdobył najważniejszą bramkę w historii klubu, czy też, kto do dziś utyka, bo poświęcił swoje kolano dla triumfu w Pucharze Niemiec. Przeczytanie, dlaczego Tomáš Rosický przeszedł do Arsenalu, a nie Atlético, choć BVB doszło do porozumienia z madryckim klubem. Odkryjecie, kto stworzył nowoczesną Borussię, jaką przysięgę składa każdy nowy gracz, gdy trafia do Borussii oraz kto – jako jedyny niemiecki piłkarz w historii – został ukarany po meczu za nurkowanie.
Uli Hesse opisując losy BVB nie pomija także trudnych momentów w historii klubu. Wyczerpująco przedstawia problemy finansowe, jakie swego czasu przeżywał klub, ukazuje rzeczywistą skalę problemu, którą ukrywano przed fanami, a także opisuje drogę, którą BVB przeszło, aby uniknąć bankructwa i upadku. Dowiecie się ponadto, który dzień w związku z tymi wydarzeniami uznaje się za datę ponownego założenia klubu.
„I jedna rzecz niech w pamięć zapadnie, Borussia Dortmund nigdy nie upadnie!”
„Borussia Dortmund. Siła Żółtej Ściany” to pozycja obowiązkowa dla każdego kibica dortmundczyków. Powinna jednak zainteresować także pozostałych kibiców piłkarskich, nie tylko miłośników ligi niemieckiej. W końcu BVB to jeden z najpopularniejszych klubów świata.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.
Źródło zdjęcia: własne
Powiązane wpisy:
1. Bayern. Globalny superklub
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz