środa, 18 grudnia 2019

„Lektury dla kibica” – Świat Pochettino

Dziś książka dla fanów Kogutów, ale nie tylko.

Rozdział 208.

Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino – Guillem Balagué, Mauricio Pochettino

„Chcę, żeby Mauricio był Alexem Fergusonem Tottenhamu Hotspur, i ma wszelkie dane, by kimś takim zostać.” To słowa prezesa londyńskiej drużyny, które można znaleźć na kartach książki „Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino”. Cóż, doskonale wiemy, że rzeczywistość okazała się zgoła inna. Argentyńczyk nie zasiada już na ławce trenerskiej Kogutów.

Jakim Pochettino był menedżerem? W jaki sposób zmienił przeciętną drużynę w finalistę Champions League? Co myślą o nim jego – już byli – podopieczni? Na powyższe pytania odpowiedź znajdziecie w pozycji autorstwa Guillema Balagué.

„Bo czy liczą się tylko wyniki?”

„Nowy wspaniały świat” to biografia napisana w pierwszej osobie. Jak to możliwe? Otóż Guillem Balagué na potrzeby książki stał się Mauricio Pochettino. Opierając się na rozmowach z Argentyńczykiem przelał na papier jego myśli, słowa i przeżycia, pisząc w pierwszej osobie. Powstałe luki w opowieści uzupełnił natomiast informacjami pochodzącymi od ludzi z otoczenia ówczesnego trenera Spurs, w tym od piłkarzy londyńskiego klubu. Ich słowa za pośrednictwem autora zmieniły się w słowa Pochettino. W rezultacie w rękach trzymamy dziennik Mauricio Pochettino, który jednocześnie nie jest jego dziennikiem. Ktoś powie, że nieco to wszystko skomplikowane, ale najważniejszy jest efekt. A trzeba przyznać, że wyszło naprawdę ciekawie. Książkę czyta się z przyjemnością.

„Magia tego zawodu polega na próbach zrozumienia i kontrolowania tego, co niemożliwe do skontrolowania.”

„Nowy wspaniały świat” to dziennik z sezonu 2016/2017, czyli trzeciego roku pracy Pochettino w Tottenhamie, począwszy od okresu przygotowawczego poprzez kolejne miesiące sezonu. Pomiędzy typowymi wpisami z pamiętnika, znajdują się anegdoty, dygresje, a także przemyślenia i wspomnienia. Wobec tego dzięki lekturze przeżywamy przebieg piłkarskiego sezonu z perspektywy trenera, jak również mamy okazję poznać bliżej Pochettino oraz wątki z jego przeszłości. 

Z posłowia, które autor napisał w lipcu 2018 roku, dowiadujemy się jak książka została przyjęta w Anglii i w jaki sposób ta publikacja zmieniła relacje we Spurs. Guillem Balagué pokrótce wspomina także o poczynaniach drużyny w sezonie 2017/2018. Natomiast kolejny dopisany rozdział opowiada o kampanii 18/19, zakończonej finałem Champions League.  Zaś epilog to „Pochettino w oczach innych”. Swoją opinią podzielili się m.in. Adam Lallana, Luke Shaw, Harry Kane, Danny Rose, czy też Eric Dier. 

„Należy pragnąć zwycięstwa i chcieć zniszczyć rywala, ale są granice, których nie można przekraczać.”

Sięgając po tę pozycję dowiecie się jak Pochettino poradził sobie z barierą językową po przybyciu na Wyspy oraz czym różniła się drużyna Spurs od Southampton, jego poprzedniego klubu. Przeczytacie przedsezonową przemowę Argentyńczyka, a także poznacie, jakie zasady panowały za jego czasów w Tottenhamie. Odkryjecie rytuał, któremu był wierny od trudnych początków w Londynie, a także jak wyglądała procedura meczowa na White Hart Lane oraz które zwycięstwo ma dla niego największe znaczenie.

Mauricio Pochettino wspomina jak omal nie umarł z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Opowiada o śmierci Daniego Jarque, a także o swoim konflikcie z Raulem Tamudo. Zdradza czy naprawdę zaczął od trenowania kobiecej drużyny Espanyolu. Wyjaśnia, dlaczego nigdy zawczasu nie gwarantuje piłkarzowi gry oraz wspomina radę, którą dostał od sir Alexa Fergusona. Konfrontuje się z plotkami mówiącymi, że nie chciał podpisać kontraktu z Dele Allim. Ujawnia czy przyjąłby ofertę prowadzenia reprezentacji Anglii. Tłumaczy, jaki typ piłkarza lubi najbardziej, a także, dlaczego nie pracuje z psychologami. Wreszcie wskazuje różnice miedzy byciem szefem a liderem.

„Rozczarowanie może sprawić, że masz ochotę zabić własnych graczy. I samego siebie.”

Jak zareagował Adebayor, gdy pewnego razu nie znalazł się w kadrze meczowej? Który piłkarz, gdy dowiedział się, że Argentyńczyk będzie jego trenerem musiał sprawdzić go w Googlach? Jak lasagne zadecydowała o składzie na mecz z City? Którzy zawodnicy Spurs zwykle sprzeczają się o to czyjej muzyki powinna słuchać drużyna w autokarze? 

W epilogu Guillem Balagué oddał głos współpracownikom Pochettino, a także piłkarzom Tottenhamu. W tej części książki Hugo Lloris opowiada, jakim Poche jest menedżerem, Harry Kane zdradza, w jaki sposób trener traktuje młodych piłkarzy, natomiast Dele Alli wspomina jak Mauricio przekazał mu informacje o powołaniu do reprezentacji.

„Autorytetu nie da się kupić w sklepie, to inni cię nim obdarzają.”

Kiedy zaczęłam czytać „Nowy wspaniały świat” Mauricio Pochettino był jeszcze menedżerem Kogutów, gdy ją kończyłam to stanowisko piastował już José Mourinho. Ta zmiana nie ma jednak żadnego znaczenia w kwestii sięgnięcia po tę książkę. Każdy fan Tottenhamu, jak i Premier League powinien to po prostu zrobić. Lektura nie tylko, bowiem uchyla drzwi do szatni czołowej angielskiej drużyny, a także pozwala poznać trenera, który sprawił, że Tottenham przestał być ligowym średniakiem, a zaczął bić się o największe piłkarskie trofea. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.

Źródło zdjęcia: własne

Powiązane wpisy:
   1. Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata
   2. Umowa stoi
   3. Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League
   4. Alex Ferguson. Być liderem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz