poniedziałek, 16 listopada 2020

„Lektury dla kibica” – Sportsmenki-pionierki

Dziś pozycja biograficzno-historyczna.

Rozdział 228.

Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki – Krzysztof Szujecki

Kim była pierwsza polska olimpijka? W jakiej dyscyplinie zdobyto pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski? Która Polka ustanowiła rekord świata w długości trwania lotu szybowcem, utrzymując się w powietrzu ponad dobę? Dlaczego Jadwiga Jędrzejowska przegrała finał Wimbledonu?

Zaintrygowani? W takim razie koniecznie sięgnijcie po książkę „Sportsmenki” autorstwa Krzysztofa Szujeckiego.


„Była kobietą niezwykle nowoczesną i takie też były jej wychowanki – niezależne i nowoczesne.”

„Sportsmenki” to zbiór trzynastu biografii. Zgodnie z podtytułem lektury to historie pierwszych polskich olimpijek, medalistek, czy rekordzistek. Pionierek wielu dyscyplin. Kobiet, które swoją pasją i osiągnięciami zmieniały konserwatywne i stereotypowe myślenie zdominowanego przez mężczyzn świata sportu i polityki. Co więcej, omawiana pozycja to nie tylko biografie pamiętnych postaci, ale także historia rozwoju poszczególnych dyscyplin, a ponadto historia Polski. Mówiąc krótko „Sportsmenki” to książka biograficzno-historyczna, dedykowana przede wszystkim miłośnikom sportowych historii.

Krzysztof Szujecki w wnikliwy sposób przedstawia biografie polskich sportsmenek na tle ówczesnej sytuacji społecznej i politycznej. Opowiada zarówno o ich kolejnych sportowych dokonaniach, jak i prywatnych perypetiach. Każda z biografii znajdujących się na kartach lektury jest w zasadzie odrębną historią, powiązań między rozdziałami jest naprawdę niewiele, dlatego też książki nie trzeba koniecznie czytać od pierwszej do ostatniej strony. Wystarczy otworzyć na wybranej postaci i oddać się lekturze. Dużym pozytywem omawianej pozycji są liczne, doprawdy unikatowe fotografie, a także fragmenty z ówczesnej prasy, które bardzo dobrze oddają klimat dawnych czasów.

Czytając tę lekturę nie można nie docenić pracy autora i włożonego trudu w odtworzenie losów postaci urodzonych nawet ponad sto lat temu. Na każdej stronie książki widać ogromne zafascynowanie autora historią polskiego sportu. „Sportsmenki” to bez wątpienia pozycja napisana z pasją.

„Nie medale jednak stanowią o dziele jej życia, lecz przede wszystkim wielka mądrość, wiedza oraz bezcenne życiowe doświadczenie, które przekazywała kolejnym pokoleniom sportsmenek.”

Sięgając po tę książkę dowiecie się, kogo prasa okrzyknęła mianem „Latającej diablicy”, kim była pierwsza polska olimpijka oraz gdzie powstał pierwszy w Polsce kort ceglany. Odkryjecie, w jakich okolicznościach zaginął pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski, czy też, dlaczego rekordzistka świata w szybownictwie została zesłana do obozu pracy pod Uralem.

Przeczytacie, która polska gwiazda wytknęła Charliemu Chaplinowi, że ten zupełnie nie zna się na tenisie, a nawet, do czego polska oszczepniczka wykorzystywała swoje zdjęcie z Adolfem Hitlerem z igrzysk olimpijskich. Dowiecie się, która utytułowana sportsmenka zmarła na skutek ran postrzałowych odniesionych w wyniku próby kradzieży na sklepowym parkingu, jak również, która wicemistrzyni olimpijska straciła zęby w wyniku brutalnych przesłuchań gestapo.

Skąd pochodzi nazwa „rower”? Portret, której polskiej sportsmenki namalował sam Stanisław Wyspiański? Która Polka otrzymała tytuł mistrzyni kraju bez gry, gdyż działacze uznali, że gdyby mogła wystąpić to na pewno by wygrała? Której lekkoatletce długie włosy spięte w warkocz przeszkodziły w zdobyciu medalu na IO w Helsinkach?

 „[…] za wolną Polskę oddała swoje 23-letnie życie.”

„Sportsmenki” to książka przedstawiająca historie trzynastu niezwykłych kobiet, które zapisały się na kartach historii. Kobietach, które przecierały szlaki. Kobietach, które na zawsze zmieniły oblicze polskiego sportu. Dla każdego zainteresowanego historią polskiego sportu to pozycja obowiązkowa.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Sportowej Książce Roku.




Źródło zdjęcia: własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz