piątek, 29 sierpnia 2014

„Lektury dla kibica” – Krasnal Anastasi

Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym chciałam się trochę przygotować do tego wydarzenia. Niejako „nastroić siatkarsko”. Dlatego też postanowiłam przeczytać książkę o zbliżonej tematyce. Co prawda była to lektura o byłym selekcjonerze polskiej reprezentacji, ale innych pozycji traktujących o siatkówce w mojej domowej bibliotece brak.

Rozdział 46.

Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem - Adelio Pistelli (epilog Ryszard Bosek)

Biografia Andrei Anastasiego spisana została przez jego przyjaciela i dziennikarza Adelio Pistelliego. Książka ma nietypowy format i co ciekawe jest dość ciężka. Jej wielkim atutem są załączone zdjęcia. Tak naprawdę jest to przede wszystkim album. Fotografie zajmują znaczą część niespełna dwustustronicowej pozycji. Tekstu jest niestety niewiele, a co za tym idzie - interesujących informacji również.

Książka dotyczy życia sportowego Włocha, jego kariery zawodniczej i trenerskiej. O życiu prywatnym znajdziecie niewiele. Narracja prowadzona jest przeważnie przez głównego bohatera lektury, a dziennikarz jedynie łączy te wspomnienia w całość. Nie zabrakło również wypowiedzi osób dobrze znających Włocha – pierwszego trenera, menedżera sportowego, czy też byłego podopiecznego. Jednak opowieść ta jest dość skrótowa, szybko mijają kolejne etapy życia Anastasiego, przez co czytelnik może się momentami pogubić.

„Mój zespół może przegrać mecz, to tylko sport, ale nikt mi nie zarzuci, że nie zrobiliśmy wszystkiego, aby dane spotkanie wygrać”.

Dowiecie się, który sport, oprócz siatkówki, jest wielką miłością Anastasiego, jego pierwszy trener zdradzi Wam jak Andreę nazywali jego koledzy, przeczytacie także, kto nadał Włochowi przydomek „Krasnal”. Odkryjecie, kiedy zaczęła w nim dojrzewać myśl o przyszłej karierze trenera siatkówki, co początkowo myślał o perspektywie pracy z reprezentacją Hiszpanii, z którą zdobył później mistrzostwo Europy, jak również, jakie motto przekazał siatkarzom „La Furia Roja”. Dowiecie się jak Włoch określa siatkarzy, a jak Sebastian Świderski i pozostali Polacy nazywali trenera Anastasiego.

Niestety najbardziej mnie interesujący „polski etap” w życiu selekcjonera jest bardzo krótki. Historia opowiedziana w książce kończy się wraz z wywalczeniem przez Polskę awansu na igrzyska olimpijskie w Londynie. Do polskiej wersji książki dodany został epilog Ryszarda Boska. Ta część lektury pomoże Wam zrozumieć, dlaczego w 2011 roku właśnie Anastasiego wybrano na szkoleniowca naszej kadry.

Oceniając książkę „Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem” w kategoriach albumu, uznałabym ją za pięknie wydaną pozycję, zawierającą unikatowe zdjęcia. Jednak nie jest to album a biografia włoskiego trenera, dlatego też jestem rozczarowana. Spodziewałam się ciekawych informacji, wielu anegdot i zabawnych historii z życia Anastasiego, a niestety ich nie otrzymałam.

Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz