wtorek, 25 listopada 2014

„Lektury dla kibica” - Okrutność futbolu

Dziś książka dla futbolowych maniaków.

Rozdział 54.

Futbol jest okrutny – Michał Okoński

Piłka nożna to piękny i porywający sport. Każdy fan piłki kopanej zgodzi się z tym stwierdzeniem. Z pewnością nie raz doświadczył tego na własnej skórze, tak samo jak każdy kibic odniósł kiedyś wrażenie, że futbol w całym swym pięknie jest również często niesprawiedliwy, a momentami wręcz okrutny. Świadkami tego okrucieństwa zazwyczaj jesteśmy podczas oglądania meczów. Za sprawą dziennikarza Michała Okońskiego tej cechy futbolu możemy doświadczyć również podczas czytania książki.

„Kibic żyje przede wszystkim przeszłością i przyszłością, nigdy – na ogół bolesnym – czasem teraźniejszym.”

„Futbol jest okrutny” to książka o piłce nożnej i wszystkim, co się z nią wiąże. To historia o dramatycznym doliczonym czasie gry (Fergie Time i te sprawy), o zwycięstwach i porażkach, o piłkarzach i sędziach, a także oczywiście o kibicach. Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” porusza temat rasizmu i nienawiści „płynącej” z trybun, traktowania futbolu wyłącznie, jako biznesu, problemów piłkarzy z uzależnieniami, czy też boiskowych oszustów, zasady fair play oraz depresji i śmierci.

 „Nikt nie daje piłce nożnej więcej niż kibice.”

Czytając książkę Michała Okońskiego nie sposób pozbyć się wrażenia, że jest to polska wersja „Futbolowej gorączki”. Przy czym polskość dotyczy tu w zasadzie jedynie autora lektury, gdyż jej treść, tak jak w przypadku dzieła Nicka Hornby’ego, obejmuje głównie angielski futbol. Michał Okoński jest zagorzałym fanem Tottenhamu i podobnie jak Hornby (sympatyk Arsenalu) opisuje fenomen futbolu – dyscypliny, która potrafi przeniknąć każdą sferę życia.

 „W gruncie rzeczy wolałbym kibicować jakiejś normalniejszej drużynie. Nie potrafię […]. Łatwiej zmienić pracę, zmienić zawód, zmienić miasto i kraj, zmienić żonę czy męża, zmienić wyznanie.”

Michał Okoński w książce zdradza, dlaczego przestał chodzić na Cracovię, co robi, kiedy ma kłopoty z zaśnięciem (nie, nie liczy owiec) oraz co odpowiada, gdy dzieci pytają go „co jest białe”? Dowiecie się, od kiedy dziennikarz ma słabość do Portsmouth, który moment transmisji meczu jest jego ulubionym i co najpierw zrobił, gdy przyleciał do Nowego Jorku.

„Nie znoszę również oglądać meczów w towarzystwie. Nie toleruję ani życzliwego współczucia, ani beztroskiego pogodzenia się z przegraną, piłka nożna to zbyt poważna sprawa […].”

Odkryjecie, którzy kibice drużyn grających w Premier League według badań najbardziej narażeni są na ataki serca, dlaczego sędzia jest jak saper oraz który klub był pierwszą angielską drużyną, która w meczu ligowym wystawiła wyłącznie obcokrajowców. Przeczytacie, dlaczego Nils Liedholm, jako trener Milanu sprowadził do drużyny Carlo Ancelottiego, o kim Thierry Henry mówił, że jest jedynym rywalem, który jest w stanie odebrać mu piłkę bez faulu, a kogo Xavi wskazał, jako najlepszego pomocnika w grze z pierwszej piłki. Dowiecie się również, co Franz Beckenbauer robił wraz z dziennikarzem w studio telewizyjnym po finale Ligi Mistrzów w 1999 roku, w którym Manchester United pokonał Bayern strzelając Niemcom dwa gole w końcówce meczu.

„[…] wystarczająco często byłem poklepywany po plecach ze słowami „Przecież to tylko sport” (tylko? czy oni zwariowali?!) […].”

Książka „Futbol jest okrutny” to pełna anegdot i inteligentnych spostrzeżeń opowieść o piłce nożnej. To świat widziany oczami futbolowego maniaka. Pozycja naszpikowana ciekawostkami, o prawdziwym futbolu, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Książka, którą docenią wszyscy futbolowi pasjonaci.

„Co tydzień przekonujemy się jak wspaniała może być piłka nożna.”

Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz