Lance Armstrong ponownie.
Rozdział 138.
Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga – Juliet Macur
Niegdyś idol milionów, po latach największy oszust w historii zawodowego sportu. Twórca bezprecedensowego systemu dopingowego. Człowiek, który zbudował swoją legendę na kłamstwach. Lance Armstrong. O amerykańskim kolarzu powiedziano już wiele, napisano drugie tyle. Tym razem pozycja, po którą sięgnęłam była książka autorstwa Juliet Macur pt. „Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga”.
„Rewelacje na temat ciemnej strony kolarstwa nie były jedynie szprychami w podejrzanym kole Armstronga.”
Opierając się na wielu publikacjach, wywiadach i sądowych zeznaniach Juliet Macur przedstawia historię amerykańskiego kolarza. Historię, która była bardzo atrakcyjna dla mediów, przede wszystkim dzięki przezwyciężeniu przez Amerykanina śmiertelnej choroby, ale także dzięki mitom dotyczącym jego rzekomego trudnego dzieciństwa. Dziennikarka w swojej książce wyjaśnia sporne kwestie i podaje prawdziwą wersję wielu wydarzeń z życia Armstronga. Obnaża wszystkie kłamstwa, które do znudzenia powtarzał Lance.
„Armstrong uwielbiał bycie gwiazdą, ale jego żądza sławy ściśle wiązała się z pragnieniem bogactwa.”
Jednak nie jest to wyłącznie książka o Armstrongu. Kolarstwo to wbrew pozorom sport drużynowy. Lance w pojedynkę nie osiągnąłby tylu sukcesów, potrzebował pomocników. Kolarzy równie naszprycowanych, co on sam, jeśli mieli się do czegoś przydać. Dlatego też Juliet Macur nie pomija w swojej relacji istotnej roli osób trzecich. Przytacza historie rywali oraz kolegów Armstronga, którzy ostatecznie po latach go pogrążyli.
„Jeśli Armstrong kiedykolwiek miał sumienie, utarte zwyczaje kolarskie pomogły mu dojść do wniosku, że nie miało ono znaczenia.”
Czytając tę książkę dowiecie się, kto „przekonał Armstronga, by przerzucił się z triathlonu”, (który w młodości trenował) na kolarstwo, bo „w przeciwieństwie do tego pierwszego było ono dyscypliną olimpijską”. Odkryjecie jak rozpoczęła się współpraca Lance’a z doktorem Michelem Ferrarim, w jaki sposób transportowano niedozwolone środki oraz kiedy Armstrong rzekomo zaprzestał stosowania hormonu wzrostu jednocześnie nie rezygnując z pozostałych substancji.
Autorka wyjaśnia, w jakim celu kolarze stosowali kortyzon i testosteron. Ujawnia także jak na przestrzeni lat zmieniały się środki stosowane przez kolarzy biorących udział w TdF. Dowiecie się nawet jak kolarze rozcieńczali swoją krew, aby badania antydopingowe nie wykryły stosowanego przez nich EPO, jak również, dlaczego erytropoetynę należało wstrzykiwać dokładnie w żyłę.
„Na jego twarzy ani razu nie pojawił się grymas bólu, a tempo nie spadło nawet na milisekundę. Wyglądał jak maszyna.”
„Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga” to trzecia pozycja na temat amerykańskiego kolarza, którą miałam okazję przeczytać. Zarówno książka Juliet Macur, jak i „Oszustwo niedoskonałe. Jak zdemaskowałem Lance’a Armstronga.” autorstwa Davida Walsha, nie mogą równać się z wstrząsającą opowieścią Tylera Hamiltona przedstawioną w książce „Wyścig tajemnic”. Nie oznacza to jednak, iż po tę pozycję nie warto sięgnąć. Wręcz przeciwnie. Książka Juliet Macur zawiera wiele ciekawych informacji. Jest także dobrą okazją by uzupełnić i uporządkować posiadane wiadomości o procederze dopingowym w zawodowym kolarstwie.
Źródło zdjęcia: własne
AUTOR: RealAnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz