niedziela, 7 lipca 2019

„Lektury dla kibica” – Podcięte skrzydła Canarinhos

Co się stało z reprezentacją Brazylii? 

Rozdział 198.

Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu – Bartłomiej Rabij

Czy historyczna porażka 7-1 reprezentacji Brazylii z Niemcami była zwykłym „wypadkiem przy pracy”? W jak kiepskiej kondycji znajduje się aktualnie brazylijski futbol? Czy można mówić o kryzysie pomimo notowań Kraju Kawy w rankingu FIFA oraz faktu, iż Canarinhos, co cztery lata są uznawani za jednego z faworytów mundialu?

Bartłomiej Rabij, ekspert od brazylijskiego futbolu, porusza powyższe kwestie w książce „Podcięte skrzydła kanarka”. Książce, w której zabiera czytelnika w fascynującą podróż za ocean, a następnie ukazuje blaski i cienie brazylijskiej piłki.

„Futbol, tak jak kawa, wcale nie jest wynalazkiem Brazylijczyków.”

Punktem wyjścia do wszelkich rozważań autora był rzecz jasna futbol, ale tematyka lektury wykracza poza świat piłki. Bartłomiej Rabij kreśli obraz nie tyle reprezentacji Brazylii, co całego kraju. Opisuje różnorakie problemy i absurdy, z którymi borykają się Brazylijczycy, porusza kwestie społeczne, czy też gospodarcze. Bierze pod lupę krążące legendy i obala mity. Nie pomija również kwestii czysto historycznych, które dopełniają całą opowieść.

Książka w większości napisana jest w formie reportażu. Zawiera wiele wspomnień z podróży i związanych z nimi osobistych doświadczeń autora. Czyta się świetnie. Widać wielką pasję Bartłomieja Rabija, którą zaraża czytelnika. Pasję popartą ogromną wiedzą na temat południowoamerykańskiej piłki.

„Jedynie gracze robiący z piłką rzeczy rzadkie, a rywali traktujący jak slalomowe tyczki potrafili porwać rozpieszczonych całymi latami kibiców Santosu.”

Sięgając po tę książkę poznacie wiele ciekawych aspektów dotyczących brazylijskiego futbolu. Dowiecie się, dlaczego trenerzy brazylijskich klubów nieustannie zmieniają taktykę, które derby określane są mianem „królewskiego starcia”, czy też, o czym mówi „Prawo Pelégo”. Odkryjecie, w czym tkwi tajemnica trudności obrony mistrzostwa Brazylii oraz w jakim czasie brazylijskie kluby sprzedały za granicę 1063 piłkarzy (doprawdy zdumiewające osiągnięcie). 

Przeczytacie, dlaczego tak niewielu brazylijskich mistrzów świata decyduje się na karierę trenerską. Prześledzicie również jak ewoluowała brazylijska piłka na poziomie reprezentacji oraz dowiecie się, kiedy skończył się piękny i widowiskowy styl gry tak bardzo utożsamiany z Canarinhos.

„Bo w Brazylii doping i muzyka to jedno.”

Bartłomiej Rabij wyjaśnia, czym różni się doping w Brazylii od tego znanego nam z trybun europejskich stadionów. Opowiada o zorganizowanych grupach kibicowskich. Przedstawia miasta futbolu. Oprowadza po Muzeum Futbolu na Pacaembu. Tłumaczy jak w Brazylii wygląda system rozgrywek piłkarskich. 

Jednym z tematów poruszanych w lekturze są mistrzostwa świata z 2014 roku. Autor opisuje jak mundial wyglądał nie tyle „od środka”, co bardziej „od zaplecza”. Wokół stadionów, ale przede wszystkim poza obszarami turystycznymi. Te fragmenty o cieniach organizacji MŚ poruszają i dają do myślenia. 

„[…] setki tysięcy młodych chłopaków mogło zrobić karierę jedynie na boisku lub w świecie przestępczym.”

Ciekawym aspektem książki są także wszelkie informacje turystyczne. Z pewnością zainteresują wszystkich lubiących podróżować. Poznacie największy brazylijski cud natury oraz techniki. Dowiecie się, które z brazylijskich miast najbardziej przypomina „betonową dżunglę”, czy też jak mieszkańcy São Paulo nazywają swoje miasto. 

Wszyscy doskonale znamy Krzywą Wieżę z Pizy. Okazuje się, że w Brazylii można uświadczyć podobnych atrakcji. W Santosie przechylonych jest kilkadziesiąt wieżowców! Jak do tego doszło? Odpowiedź na to pytanie poznacie oczywiście, jeśli sięgnięcie po „Podcięte skrzydła kanarka”.

„Ronaldo, Rivaldo i Ronaldinho stworzyli jeden z najbardziej brawurowo grających tercetów w historii.”

Jak wiele wspólnego z improwizacją miała słynna joga bonita? W czym tkwił sekret rzutów wolnych Zico? Dlaczego Roberto Carlos nie jest postrzegany przez swoim rodaków „jako spec od pięknych petard”? 

Książka autorstwa Bartłomieja Rabija to godna uwagi pozycja wśród jakże bogatej oferty literatury sportowej. Świetny tytuł, fantastyczna okładka, a co najważniejsze interesująca treść. Bez wątpienia lektura obowiązkowa dla fanów południowoamerykańskiej piłki.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.


Źródło zdjęcia: własne

Powiązane wpisy:
   1. Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz