środa, 3 czerwca 2015

„Lektury dla kibica” – Lekcja historii nr 1

Dziś książka dla wszystkich fanów futbolu, niezależnie od preferencji klubowych.

Rozdział 72. 

Moja historia futbolu. T. 1. Świat - Stefan Szczepłek

Historia - dla mnie najnudniejszy przedmiot z czasów edukacji. Historia futbolu to zupełnie inna sprawa. To już jest coś! W szkole niestety jej nie wykładano. O kibiców zadbał, więc Stefan Szczepłek. Podręcznik do historii jego autorstwa przeczytałam z czystą przyjemnością.

„200 tysięcy ludzi milczało, płakało, nie dowierzało. To była największa cisza w historii futbolu.”

Stefan Szczepłek wciela się w rolę przewodnika oprowadzającego kibiców po świecie futbolu. Wspomina początki piłki nożnej, powstanie FIFA i UEFA, historię zawodników, drużyn i kolejnych mundiali. Nie przytacza jedynie suchych faktów, ale odkrywa przed Czytelnikiem całe mnóstwo interesujących aspektów poszczególnych wydarzeń. Opowieść jest rzetelna, gdyż autor był świadkiem wielu z opisanych epizodów. Natłok informacji sprawia, że trzeba czytać ze skupieniem, ale książka jest tak ciekawa, że trudno się od niej oderwać.

„Futbol ma to do siebie, że nic nie jest dane raz na zawsze.”

Tekst ubarwiony jest mnóstwem unikatowych zdjęć oraz fotografii niezwykłych pamiątek z kolekcji autora. Stefan Szczepłek dzieli się biletami, proporczykami, piłkami i koszulkami. Wiele z nich podpisały legendy futbolu. Zdjęcia znajdują się praktycznie na każdej stronie, a oprócz nich pośród tekstu można znaleźć także wstawki z intrygującymi faktami oraz sylwetki znanych postaci futbolu. Autor przybliża m.in. historię Bobby'ego Charltona, Eusébio, Johana Cruyffa, czy też Gary'ego Linekera.

„Futbol jeszcze nie przestał być w Brazylii religią, a już dawno stał się interesem.”

Dowiecie się gdzie znajduje się najstarsze boisko świata, które drużyny zagrały w pierwszym w historii oficjalnym meczu międzypaństwowym i co powstało w 1888 roku a do dziś wzbudza emocje milionów ludzi. Odkryjecie, dlaczego klub Boca Juniors nosi barwy niebiesko-żółte, dlaczego gazety w Anglii nie podawały kiedyś godziny rozpoczęcia meczu, a także, który mecz rozgrywany na Wembley został nazwany „finałem białego konia”.

Przeczytacie, którego trenera zwolniono, gdy w połowie lat 30. wprowadził (tak obowiązkowe dziś) ćwiczenia z piłką, kiedy używano terminu „śmierć remisowa”, kto wymyślił ławkę trenerską oraz skąd Maracana wzięła swoją nazwę.

„To genialni piłkarze zapracowali na legendę Realu. Ich przeciwnicy nigdy nie wiedzieli, co ich czeka. Byli przygotowani na porażkę, nie wiedzieli tylko, jak do niej dojdzie.”

Dowiecie się, który mecz „uchodził przez kilkadziesiąt lat za jeden z najbardziej tajemniczych meczów XX wieku”, którzy trzej piłkarze stali się sławni w Europie, jako GRE-NO-LI, jakie ustawienie nazywano brasilianą i jak powstał system 4-3-3. Odkryjecie, dlaczego Cruyff nosił na koszulce numer 14 oraz które kluby symbolizują gwiazdki znajdujące się w logo Ligi Mistrzów i dlaczego jest ich tylko osiem.

Po przeczytaniu książki będzie wiedzieli również, kto w Brazylii nazywany był „Radością narodu”, jakie zachowanie znane jest, jako „gest Garrinchy” oraz czyją kopią jest José Mourinho. Dowiecie się, dlaczego Celtic Glasgow ma koniczynkę w herbie, a także, kto według Bobby'ego Charltona był największym talentem, jaki urodził się na Wyspach Brytyjskich.

„Brazylia nigdy nie miała dobrych bramkarzy, bo w tym kraju wszyscy chcą strzelać bramki, a nie bronić.”

Ta książka to wspaniała podróż przez dzieje najpiękniejszej gry świata. Bardzo pouczająca lektura. Dla kibiców bez wątpienia pozycja obowiązkowa. Historia futbolu codziennie tworzy się na naszych oczach, ale warto poznać także tę jej część, której nie byliśmy świadkami oraz odkryć fakty, o których nie mieliśmy dotychczas pojęcia.

„Pozostanie kwestią nierozstrzygniętą, kto był najlepszym piłkarzem świata, ale wybór ogranicza się do dwóch osób – Pelégo i Maradony.”


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.



Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz