niedziela, 11 sierpnia 2019

„Lektury dla kibica” – Finanse futbolu

Lektura godna dwusetnej recenzji! ;)

Rozdział 200.

Umowa stoi – Daniel Geey

Kilka miliardów ludzi na całym świecie pasjonuje się piłką nożną. Jednak pomimo tak ogromnego i globalnego zainteresowania futbol wciąż kryje wiele sekretów. Daniel Geey, prawnik znający świat angielskiej piłki od podszewki, postanowił to zmienić. Napisał książkę pt. „Umowa stoi”, aby pokazać kibicom jak rzeczywiście działa współczesny futbol. 

Podtytuł lektury – „Tajemnice piłkarskich kontaktów i wielomilionowych transferów w Premier League” – to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, jaką jest tematyka omawianej pozycji. Daniel Geey opisuje wszelkie aspekty futbolu wiążące się w jakikolwiek sposób z finansami. Począwszy od wspomnianych transferów i kontraktów zawodników, poprzez umowy agentów, szkolenie młodzieży, odszkodowania i kary, aż po kupowanie klubów oraz sprzedaż praw telewizyjnych. Autor książki ukazuje mechanizmy rządzące futbolem. Obala powszechnie powielane mity. Wyjaśnia skompilowane zagadnienia. Zdradza piłkarskie tajemnice. Wreszcie dzieli się futbolowymi ciekawostkami. 

„Tutaj nic nie jest czarne albo białe. Liczą się niuanse i kontekst.”

Lekturę bardzo dobrze się czyta, a każdy kolejny poruszany temat fascynuje równie mocno, co poprzedni. Autor bez wątpienia posiada ogromną wiedzę. Jeśli jednak martwicie się, iż autor-prawnik zapełnił strony książki skomplikowanymi terminami to od razu was uspokoję. Nic z tych rzeczy! Daniel Geey przystępnym językiem i w prosty sposób wyjaśnia złożone zagadnienia i prawnicze zawiłości. Co więcej poszczególne informacje opisuje na konkretnych przykładach, głównie odwołując się do futbolu brytyjskiego, więc wszystko jest w pełni zrozumiałe. Ponadto tekst został uzupełniony nielicznymi wykresami, tabelami czy też schematami. 

„Transfery to zwykle bardzo złożona sprawa.”

Jednym z najszerzej omawianych, a zarazem najbardziej intrygującym tematem poruszanym w książce, są transfery. W ostatnich latach stały się one tak popularne, iż czasem wydaje się, że nie ma w nich wielkiej trudności. Tymczasem okazuje się, że finalizacja transferu jest bardzo skomplikowana. Daniel Geey opisuje cały proces, jak również potencjalne przeszkody, które należy pokonać, aby piłkarz mógł zmienić klub. Pokazuje zależności między prasowymi doniesieniami a rzeczywistymi kwotami wpływającymi na rachunek klubu sprzedającego oraz całkowitymi kosztami po stronie kupującego. Tłumaczy jak działają klauzule wykupu i zdradza, na co zwykle musi zgodzić się zawodnik nalegający na zamieszczenie w swoim kontrakcie zapisu zwalniającego go z tej umowy. 

Dowiecie się, dlaczego dużym klubom z Premier League często podaje się zawyżone ceny piłkarzy oraz po co klubowi agent do sprzedaży zawodnika. Odkryjecie, dlaczego Arsenal nie pozyskał Luisa Suáreza, choć złożył ofertę wyższą o jednego funta niż kwota zapisana w kontrakcie Urugwajczyka. Ponadto przeczytacie, dlaczego Santos otrzymał dziewięć milionów euro, kiedy Neymar przeszedł z Barcelony do PSG.

„[…] piłkarz jest wart tyle, ile ktoś zechce za niego zapłacić i za ile klub zgodzi się go sprzedać.”

Sięgając po tę lekturę dowiecie się, jakie postanowienia znajdują się w standardowych kontraktach zawodników, czy też, w jaki sposób zwykle rozdziela się premie zespołowe pomiędzy piłkarzy. Poznacie finansowe niuanse szkolenia młodzieży oraz przeczytacie, według jakiego klucza dzielone są wpływy ze sprzedaży praw transmisyjnych w Premier League. Odkryjecie nawet który mecz przez wielu uważany jest za najbardziej lukratywny na świecie (nie jest to finał Ligi Mistrzów).

Daniel Geey opisuje mnóstwo ciekawych aspektów futbolu. Zdradza czy piłkarz może zrezygnować z dalszej kariery reprezentacyjnej. Tłumaczy, dlaczego Adnan Januzaj miał do wyboru aż pięć (!) różnych krajów, gdy podejmował decyzję o wyborze barw reprezentacyjnych. Wyjaśnia także, dlaczego w Wielkiej Brytanii nie można transmitować meczów na żywo między godziną 14:45 a 17:15?!

„Agenci są niezbędni i odgrywają istotną rolę w produkcji spektaklu, jakim jest współczesny futbol.”

Komu klub zakazał podróży kosmicznych? Czy transfer zawodnika faktycznie może spłacić się poprzez sprzedaż jego koszulek? Jak paragon od fryzjera pozwolił Crystal Palace zaoszczędzić prawie cztery miliony funtów? Czy każdy może zostać właścicielem klubu?

„Umowa stoi” to świetna książka ukazująca piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce odkryć piłkarskie tajemnice i poznać jak funkcjonuje współczesny świat futbolu. Polecam!

„Zawodnicy są niczym lina przeciągana nieustannie między klubem a reprezentacją.”


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.


Źródło zdjęcia: własne

Powiązane wpisy:
   1. Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata
   2. Peter Crouch. Jak być piłkarzem. Dwa metry śmiechu
   3. Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz