poniedziałek, 28 marca 2022

„Lektury dla kibica” – Futbol oczami romantyka

O futbolu zupełnie inaczej.

Rozdział 254.

SQN Originals: Futbol w słońcu i w cieniu – Eduardo Galeano

Futbol to najpiękniejsza gra świata, która porywa miliony, więc zasługuje na to, aby mówić i pisać o nim nieszablonowo i emocjonalnie. Doskonale wiedział o tym Eduardo Galeano, co udowodnił w swojej książce „Futbol w słońcu i w cieniu”.

„[…] piłka nożna jest czasami radością, która boli – muzyką zwycięstwa potrafiącą poderwać na nogi umarlaka.”

„Futbol w słońcu i w cieniu” to zbiór nieco ponad 150 krótkich opowieści o futbolu. Autor, Urugwajczyk Eduardo Galeano opisał w nich historię, jak i istotę piłki nożnej. Nie zrobił tego zwyczajnie, lecz w sposób unikatowy, nietuzinkowy, pełen refleksji, wyobraźni i emocji. Zastosował zadziwiające porównania. Anegdota goni anegdotę, a ciekawostki i intrygujące historie znajdują się praktycznie na każdej stronie lektury.

 „[…] 11 zawodników wie, że gra bez dopingu jest jak taniec bez muzyki.”

Książka rozpoczyna się od wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z piłką nożną takich jak piłkarz, bramkarz, idol, kibic, gol, czy sędzia. Można by się zastanawiać, po co, skoro każdy kibic wie, co one oznaczają. Jednak sposób, w jaki pisze Eduardo Galeano sprawia, że nawet zwykłe, wydawałoby się banalne piłkarskie terminy, otrzymują nowe życie.

Na kolejnych kartach lektury znajdują się opisy goli, sylwetki legend, historie przesądów, czy też piłkarskich tragedii, a także wspomnienia mundiali. Te ostatnie przedstawione zostały na tle sytuacji politycznej, społecznej i kulturowej ówczesnego świata. Ponadto Eduardo Galeano dzieli się z czytelnikami własnymi przemyśleniami i refleksjami, wyraźnie ubolewając nad globalizacją i komercjalizacją futbolu.

„Ale idol pozostaje idolem jedynie przez moment, ludzka wieczność to ledwie chwila.”

Książkę czyta się błyskawicznie, łatwo i przyjemnie. A to wszystko za sprawą treści, ale także formy. Jak wcześniej wspomniałam lektura to zbiór bardzo krótkich notatek, bardzo często jednostronicowych rozdziałów.

Jedynym mankamentem lektury jest właściwie tylko fakt, iż książka w oryginale powstała w 1995 roku (obecna wersja zaktualizowana została do mistrzostw świata 2010), co niestety widać w niektórych rozdziałach, są po prostu niezbyt aktualne.

„Gdy padła rozstrzygająca bramka, Maracanã ucichła i była to najbardziej przerażająca chwila ciszy w annałach futbolu.”

Sięgając po tę książkę dowiecie się jak Brazylijczycy nazywają futbolówkę, jaki kształt miała kiedyś bramka, czy też, kim byli pomysłodawcy piłki bez szwów, co pozwoliło główkować bez obaw o odniesienie kontuzji. Przeczytacie, w jakim meczu padł pierwszy w historii gol z rzutu rożnego, kto wymyślił zagranie przewrotką, a kogo nazywano „Napoleonem futbolu”.

Odkryjecie, w którym regionie Włoch, jako pierwszym, futbol nazywano calcio, który bramkarz grał w golfie i czapce twardej jak kask, a także, który piłkarz popełnił samobójstwo stojąc na środku boiska.

„Fanatyczny kibic nie czerpie jednak przyjemności z wygranej swojej drużyny, ale z porażki rywala.”

Przeczytacie, kto nigdy nie cieszył się, gdy strzelił gola, aby nie urazić innych, a kto uważał, że tango to najlepszy trening. Dowiecie się, dlaczego Metz odrzuciło Michela Platiniego, jak również, na którym mundialu po raz pierwszy w historii najlepszym zawodnikiem turnieju został bramkarz.

Co jest jedyną pewną rzeczą w futbolu? Kto przeszedł do Barcelony w zamian za zegarek i garnitur? Która legenda futbolu postawiła przed swoim domem pomnik – piłkę z brązu, a pod nią napis „Dziękuję, stara”? Dlaczego Silvio Berlusconi zakazał fanom śpiewać hymn Milan, Milan?

„Rasistowska hipokryzja pozwala oklaskiwać własnych bohaterów i przeklinać wszystkich innych.”

„Futbol w słońcu i w cieniu” to książka wykraczająca poza utarte schematy. Książka romantyka o najpiękniejszej grze świata. Prawdziwy kibic futbolu nie przejdzie obok niej obojętnie.

„Drużyna jest jedynym dowodem wspólnej tożsamości, w który wierzy kibic.”

 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.

Książkę kupicie w księgarni labotiga.pl


Źródło zdjęcia: własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz