piątek, 1 marca 2019

„Lektury dla kibica” – 125 lat Liverpoolu

Historia Liverpoolu.

Rozdział 184.

L.F.C. 125 lat. Historia alternatywna - David Cottrell, William Hughes, Chris McLoughlin, John Hynes

Mówisz Liverpool, myślisz The Beatles bądź Stambuł. Co pierwsze przyjdzie ci na myśl zależy od tego, co jest ci bliższe – muzyka czy futbol. W moim przypadku bez wątpienia głównym skojarzeniem był zawsze finał Ligi Mistrzów z 2005 roku, kolejnym zaś hymn You’ll never walk alone. Chcąc lepiej poznać historię klubu z Anfield, na którym zaledwie miesiąc temu miałam szczęście przebywać, sięgnęłam po książkę „L.F.C. 125 lat. Historia alternatywna”.

„Menedżerowie piłkarscy często mówią o duchu walki i charakterze, a zaledwie kilka klubów demonstrowało te cechy tak często jak Liverpool Football Club.”

Historia Liverpoolu nie jest pierwszą książką o konkretnym klubie piłkarskim, którą można znaleźć na polskim rynku literatury sportowej. Jednak ta pozycja różni się nieco od pozostałych książek tego rodzaju. Po pierwsze cechuje ją całkowity brak chronologii. Poszczególne rozdziały nie są ze sobą powiązane, ani czasowo ani tematycznie. Co więcej w lekturze nie ma nawet jednego zdjęcia (a szkoda!), nie licząc małych fotografii po wewnętrznych stronach okładki. Co otrzymujemy w zamian?

„L.F.C. 125 lat. Historia alternatywna” to książka stworzona przez kibiców dla kibiców. Została wydana by uczcić 125. rocznicę powstania klubu z Anfield. Lektura ma 125 rozdziałów, a każdy z nich to nowa, fascynująca opowieść. To historie poszczególnych drużyn, piłkarzy, trenerów, miejsc, a nawet kibiców, czy też pracowników klubu. Przeczytacie zarówno o legendach Liverpoolu, jak i o postaciach niezbyt znanych. Książka niebanalna, pełna pasji, zaskakujących informacji oraz ciekawych anegdot. 

„Wygrywanie ligi: to liverpoolska rzecz.”

Brak chronologii oraz fakt, iż każdy z 125. rozdziałów przedstawia zupełnie nową historię sprawia iż książkę w zasadzie można otworzyć na dowolnym rozdziale i po prostu poznać jeden epizod z życia klubu. Wiele krótkich i zwięzłych opowiadań sprawia, iż lekturę dobrze się czyta. Nie ma czasu na znudzenie. I choć wydawca nie uniknął w publikacji błędów to nie psują one pozytywnej oceny całości.

„YNWA dodawało otuchy w czasach tragedii.”

Sięgając po tę książkę przeczytacie jak powstał Liverpool, poznacie genezę nazwy stadionu oraz dowiecie się, dzięki komu „pełny czerwony strój zawitał na Anfield”. Odkryjecie, co w dziobie trzyma Liver Bird – symbol miasta obecny na koszulkach LFC, dokąd The Reds wybrali się na pierwsze tournée poza Wyspami, jak również, w jaki sposób Bill Shankly odwrócił los Liverpoolu.

Dowiecie się gdzie po raz pierwszy wybrzmiał dzisiejszy hymn LFC You’ll never walk alone, czy też, kto znany był, jako „Pan Liverpool”. Poznacie „Głos z Anfield”, czyli spikera pracującego w klubie ponad 45 lat. Odkryjecie, co Benitez powiedział piłkarzom w przerwie finału Ligi Mistrzów w Stambule oraz kto podczas tego pamiętnego meczu strzelał karnego złamaną stopą. Autorzy wspominają również niezapomniane zwycięstwa w końcówkach meczów oraz przedstawiają ustanowione przez LFC i jego piłkarzy rekordy niemożliwe do pobicia.

„The Kop zapoczątkowało długie śpiewanie i dopingowanie drużyny, które stało się widoczne na stadionach w całym kraju.”

W książce znajdziecie wiele ciekawych historii o piłkarzach Liverpoolu. Dowiecie się, kto postrzelił (bronią) obrońcę Alfa Westa, kto jest najmłodszym strzelcem gola w historii klubu, czy też, co szkocki pomocnik Willie Stevenson zrobił z medalem po przegranym finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1966 roku. Przeczytacie, kto w swoim debiucie źle trafił w piłkę i… strącił policjantowi hełm oraz jak jeden z piłkarzy The Reds po latach wspominał największą porażkę w historii – 1:9 z Birmingham City.

Który piłkarz LFC na Prima Aprilis próbował wkręcić wszystkich pojawiając się na okładce gazety w koszulce Evertonu ogłaszając tym samym swój transfer do lokalnego rywala? Kto zagrał 117 minut w finale Pucharu Anglii ze złamanym obojczykiem wiedząc, że kolejne zderzenie może zakończyć się przebiciem płuca?

„Liverpool poczuł krew i ruszył ku zwycięstwu.”

„L.F.C. 125 lat. Historia alternatywna” to książka, którą powinien przeczytać każdy kibic klubu z Anfield. Jako iż pozycja ta została wydana w sierpniu zeszłego roku to pewnie większość fanów The Reds już to zrobiła, ale jeśli ktoś nadal się waha czy warto, to niech, czym prędzej składa zamówienie lub pędzi do najbliżej księgarni.

„Banery i flagi są częścią unikatowego DNA kibica LFC.”

Źródło zdjęcia: własne

Powiązane wpisy:
   1. Real Madryt. Królewska era Galacticos
   2. Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata
   3. Barça. Życie, pasja, ludzie
   4. Barça vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć
   5. Bayern. Globalny superklub
   6. Atlético Madryt. Cholo Simeone i jego żołnierze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz