Dziś w cyklu „Lektury dla kibica” poznamy bliżej kolejnego wielkiego trenera. Szczerze mówiąc Josepa Guardioli – bo o nim mowa - z wyczynów boiskowych nie znam, ale doskonale pamiętam jak z nim na ławce trenerskiej Barcelona w ciągu czterech sezonów zdobyła 14 trofeów (trzy razy triumfowała w Primera Division, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów, trzy razy Superpuchar Hiszpanii, dwa Puchary Hiszpanii, dwa Klubowe Mistrzostwa świata i dwa Superpuchary Europy). Obok osiągnięć Guardioli nie można przejść obojętnie - nieważne czy jest się kibicem Barcelony, Realu, czy jakiegokolwiek innego klubu.
Rozdział 18.
Pep Guardiola. Biografia. - Jaume Collell
Książka o Guardioli, wbrew temu, co mówi tytuł, nie jest typową biografią. Co prawda znajduje się w niej dzieciństwo Pepa, czy też jego droga do szkółki Barcelony. Jednak o piłkarskiej karierze jest niewiele, a o okresie spędzonym przez niego na ławce trenerskiej jeszcze mniej. W zamian autor pokazuje, jakim człowiekiem poza boiskiem jest Pep, opisuje mnóstwo według mnie mało istotnych faktów, przytacza wiele nazwisk. To wszystko sprawia, że książkę czyta się dosyć ciężko, a najlepszy jest epilog, napisany przez Dariusza Wołowskiego.
Z lektury tej dowiecie się skąd pochodzi nazwisko Guardiola, co babcia Pepa przepowiedziała w dniu jego narodzin, o co jako dziecko prosił w liście do Trzech Króli (w Hiszpanii w ten dzień rozdawane są prezenty), czy też, jaką pierwszą kontuzję odniósł grając w piłkę. Przeczytacie, jakiemu klubowi kibicował dziadek Pepa, zanim ten zaczął grać w Barcelonie, jaką pierwszą radę dostał od trenerów Nastic – swojej pierwszej zorganizowanej drużyny piłkarskiej, odkryjecie także zdjęcie, którego znanego piłkarza Guardiola, jako dziecko powiesił nad łóżkiem.
Dowiecie się, co, oprócz futbolu, należy do idealnego „tryptyku piłkarzy”, ojcem chrzestnym dziecka, którego piłkarza jest Pep, czyje zdjęcie trzymał na nocnym stoliku w La Masii, z kim dzielił pierwsze mieszkanie, do którego przeprowadził się po opuszczeniu szkółki oraz jaki komentarz do swojej gry usłyszał od Cruyffa po debiucie w pierwszej drużynie Barcelony. Przeczytacie także, dlaczego koledzy nazywali go „Pietruszką”, czy też „Sędzią pokoju” oraz dlaczego poszedł na spotkanie z wysłannikiem Interu Mediolan, choć od razu wiedział, że do tego klubu nie przejdzie. W książce znajdziecie również informacje o tym, jakiego rodzaju muzyki słucha, czy też, jakiego sportu jest fanatykiem, poza futbolem rzecz jasna.
Rozdział 19.
Pep Guardiola. Oczami innych - Jordi Pons
Książka jest zbiorem wypowiedzi osób powiązanych z Josepem Guardiolą. Napisana nieszablonowo, gdyż autor nie zamieścił jedynie opowieści poszczególnych osób, ale także ukazał okoliczności, w jakich z nimi rozmawiał, co sprawiło, że czytelnik dostaje „pełny obraz sytuacji”.
Z lektury tej dowiecie się mnóstwa interesujących faktów. Tito Vilanova powie Wam czy Guardiola jest osobą, która udziela rad, czy często obaj się ze sobą spierali z powodu meczu, czy też jak wyglądały odprawy przedmeczowe za czasów ich wspólnej pracy w Barcelonie. Joan Laporta (prezes Barcy w latach 2003-2010) i Txiki Beguiristain (dyrektor sportowy klubu w tym okresie) ujawniają kulisy zatrudnienia Guardioli – dowiecie się kiedy, jak i dlaczego Pep został trenerem Katalończyków. Agent Guardioli zdradzi natomiast, dlaczego Pep nie trafił do Manchesteru United i nigdy nie zagrał pod wodzą sir Alexa Fergusona, choć klub z Old Trafford o niego zabiegał. Przeczytacie, u kogo Guardiola ma miejsce w najlepszej jedenastce w historii futbolu, a także, kto i w jaki sposób znalazł informację, która stała się punktem wyjścia do oczyszczenia Pepa z zarzutu o stosowanie dopingu.
Każda osoba wypowiadająca się w książce wnosi coś nowego. Dowiecie się, do czego Iniesta porównuje odprawy Guardioli, czego trener nauczył Víctora Valdésa, czy też, co połączyło Pepa z Guillermo Amorem – kolegą ze szkółki Barcy. Andoni Zubizarreta opowiada o piłkarskich przesądach, zarówno swoich, jak i Pepa, Johan Cruyff o tym jak Guardiola „czuje” futbol, a Louis van Gaal wymienia zarówno zalety, jak i wady Guardioli – piłkarza. Dowiecie się również jak nazywał go Carlo Mazzone – trener za czasów gry w Brescii, a jaką „sztuczkę” pokazał mu szkoleniowiec podczas pierwszego treningu zespołu z Kataru.
O Pepie opowiadają zarówno znane postaci ze świata futbolu, jak i najbliższa rodzina. Jego ojciec powie Wam, co uważa za największą zaletę syna, jako piłkarza, a średnia siostra, co według niej jest jego wadą. Najstarsza siostra wytłumaczy, dlaczego nie oglądała meczów Barcy z Pepem na ławce, a regularnie śledziła spotkania, gdy był jeszcze piłkarzem, zaś młodszy brat zdradzi, jakim zachowaniem w dzieciństwie Josep wywołał wielką awanturę w domu. Przeczytacie, co oprócz koszulek i wycinków z gazet znajduje się w „muzeum” Pepa w domu jego rodziców, a nawet, jaką postacią był w żywej szopce podczas świąt oraz kogo grał w szkolnym przedstawieniu „Księga dżungli”.
Lektura jest pełna ciekawostek. Wiecie ile trzeba było pokonać schodów na Wembley, aby dostać się do loży by odebrać trofeum za wygranie Pucharu Europy? Co się kryje pod nazwą dania – „van Gaal” – które serwują w restauracji w Alkmaar? Dlaczego obecnego trenera Barcelony wszyscy nazywają „Tito”, choć naprawdę ma na imię Francesc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce „Pep Guardiola. Oczami innych”. Nic tylko czytać!
W kolejnym rozdziale niespodzianka. Dla Was i dla mnie, bo sama jeszcze ostatecznie nie zdecydowałam, kogo wybiorę na następnego bohatera.
Źródła zdjęć: własne
AUTOR: RealAnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz