piątek, 10 maja 2013

„Lektury dla kibica” - Sir Alex

W cyklu „Lektury dla kibica” spotkaliśmy się już z piłkarzami, tenisistą, pływakiem, kolarzem, koszykarzem, a nawet z sędzią piłkarskim. Dziś przyszedł czas na osobę niezwykle ważną w życiu każdego sportowca - na trenera.

Rozdział 17.

„Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie” - David Meek, Tom Tyrrell

Alex Ferguson pracuje na stanowisku menedżera Manchesteru United ponad 26 lat (oryginał książki został wydany już jakiś czas temu i obejmuje ćwierć wieku panowania Fergusona w Manchesterze), a ja nawet tyle lat nie żyję na świecie! Nic, więc dziwnego, że "Czerwone Diabły" kojarzą mi się przede wszystkim z osobą sir Alexa i nie wyobrażam sobie nikogo innego na jego miejscu. Jednak niemożliwe staje się możliwe, gdyż jak wszyscy wiemy sir Alex odchodzi i ktoś musi go zastąpić.

Wielkie osiągnięcia sprawiły, że Ferguson stał się legendą, ale nie doszłoby do tego bez prezesa klubu z Manchesteru. Dziś ze świecą szukać człowieka o tak wielkiej cierpliwości jak Martin Edwards, który pomimo serii jedenastu ligowych spotkań bez zwycięstwa i zakończenia sezonu 1989-1990 na 13 pozycji pozostawił menedżera United na stanowisku. Dzięki tej cierpliwości Ferguson przeszedł do historii, a my mamy możliwość przeczytania o latach jego panowania na Old Trafford.

W książce „Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie” znajdziecie przegląd poszczególnych sezonów United pod wodzą Fergusona, najważniejszych meczów, wielkich sukcesów i bolesnych porażek, a także transferów dokonanych przez Manchester w tym czasie. Informacji jest bardzo dużo, więc trzeba czytać uważnie by się nie pogubić. W książce zawarte zostały wypowiedzi piłkarzy, trenerów i innych ludzi, którzy kiedykolwiek spotkali na swej drodze Fergusona, dzięki czemu dowiecie się, jaki jest sir Alex i czy się zmienił przez te wszystkie lata.

Mówiąc szczerze książka mnie nie zachwyciła, spodziewałam się „większych emocji”. Nie ma w niej opisów sytuacji związanych z wybuchowym charakterem Fergusona, czy też jego kłótni z piłkarzami i tak naprawdę lektura jest momentami dość nudna.

Z tematów niepiłkarskich przeczytacie, jaki był skutek przeprowadzonego przez sir Alexa strajku, gdy pracował w fabryce maszyn do pisania w Glasgow, czy też, na jakim instrumencie uczy się grać. Ze świata futbolu dowiecie się, co przy wyniku 0-5 do przerwy fruwało po szatni United, choć był to tylko mecz towarzyski, jak Ferguson traktuje swoich byłych graczy, co uważa za najgorszą część swojej pracy, a także jak definiuje futbol jego żona oraz jaką radę mu dała, gdy w wieku 60 lat chciał odejść na emeryturę. Przeczytacie też, co Paul Scholes odpowie, gdy kiedyś jego wnuki zapytają, jaki był sir Alex, dlaczego pewnego dnia magazynier United został potraktowany słynną „suszarką” Fergusona, a także, co sir Alex napisał w swojej autobiografii „Managing My Life” na temat przyznania mu tytułu szlacheckiego.

Za tydzień przyjrzymy się książkom o nieco młodszym, ale równie sławnym trenerze, co Ferguson.

Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz