piątek, 11 marca 2016

„Lektury dla kibica” - Henning Berg

Bo ja lubię, gdy coś mnie pozytywnie zaskoczy! :)

Rozdział 96.

Henning Berg. Z Manchesteru do Warszawy - Joachim Førsund

Polskie tytuły zagranicznych filmów czy też książek często nie mają nic wspólnego z oryginałem. W przypadku biografii Henninga Berga polski tytuł jest po prostu mylący. Tak samo zresztą jak zdjęcie na okładce książki, gdzie widnieje Berg ubrany w garnitur z herbem Legii. Wszystko to zostało zrobione specjalnie dla Polaków. Pewnie w celu zwiększenia sprzedaży. A prawdę mówiąc w ogóle nie było to konieczne, bo książka broni się sama. To nietuzinkowa biografia.

„Bo nie jest naturalne, żeby chłopak z Lørenskog, który nigdy nie był jakimś supertalentem, mógł przeżyć coś takiego.”

„Z Manchesteru do Warszawy” to historia byłego już trenera Legii Warszawa. Jednak z klubem ze stolicy wiąże ją tylko wstęp i załączony na początku polskiego wydania wywiad ze współwłaścicielem Legii. Biografia w oryginale powstała w 2004 roku, czyli niespełna na dekadę przed tym jak Berg objął Legię, w związku, z czym dotyczy tylko jego zawodniczej kariery.

Z „polskiej” części lektury dowiecie się, który finał Ligi Mistrzów był jednym z wydarzeń, które ukształtowały go, jako trenera, z czym Bergowi przed przyjazdem do Polski kojarzył się nasz kraj oraz skąd wzięła się idea zagranicznego szkoleniowca w Warszawie i jakim człowiekiem jest Berg w opinii współwłaściciela Legii.

„Zachowanie Henninga Berga nigdy nie było spektakularne ani niezwykłe. To ambicja, radość z wygrywania i prawie chorobliwa niechęć do przegranych sprawiała, że był dobry.”

Oryginalna część biografii podzielona została natomiast na trzy części - Rangersi, Norwegia, Manchester United i Blackburn Rovers – i jest pełna ciekawych historii zza kulis oraz piłkarskich anegdot. Joachim Førsund, norweski dziennikarz, towarzyszył Bergowi w ostatnich miesiącach jego piłkarskiej kariery. W zasadzie to razem napisali tę książkę, a czyta się ją jednym tchem. I choć autor był blisko Norwega i jego rodziny, to nie wystawił mu laurki. Wprost wspomina jego błędy, wybryki i kontrowersyjne decyzje. Obiektywizm nie jest mu obcy.

Są rozmowy autora z piłkarzem, relacje samego Berga, jego żony, trenerów i innych zawodników. Poznajemy także okoliczności tych spotkań. Wraz z dziennikarzem przenosimy się do domu Berga, oglądamy derby Glasgow i idziemy na imprezę z okazji zakończenia jego kariery. Jedziemy do Blackburn, odwiedzamy samego sir Alexa Fergusona i zwiedzamy Old Trafford (słuchając jednocześnie jak Berg przez telefon poprawia informacje przekazywane przez stadionowego przewodnika). Te podróże stają się pretekstem do zebrania informacji na temat Henninga, a także są punktem wyjścia do przywołania ważnych i interesujących historii z przeszłości Norwega.

„Nigdy nie grał na 90 procent. Zawsze na 100. Wszyscy napastnicy w Anglii o tym wiedzieli. Dlatego bali się przeciw niemu grać.”

Dowiecie się jak z wysokości trybun wyglądają mecze Rangersów z Celtikiem, dlaczego fani Rangersów nienawidzą Irlandczyków, o czym sir Alex opowiadał zawodnikom, gdy drużyna przechodziła ciężkie chwile, jak również, kto był najtrudniejszym napastnikiem, przeciwko któremu grał Berg.

Przeczytacie, kto w United podrabiał autografy zawodników i składał podpisy w odpowiedzi na listy fanów, z którym rywalem Norweg kłócił się przy okazji każdego wspólnego spotkania, za co podziwiał Kanny’ego Dalglisha oraz którzy zawodnicy United zwykle odzywali się w szatni by zmotywować innych przed meczem.

„Myśli szybciej niż Thierry Henry.”

Odkryjecie, dlaczego mający 18 lat Henning będąc na testach w United rozgrzewał się z pierwszą drużyną, choć miał trenować z rezerwami oraz jak wtedy Alex Ferguson uzasadnił decyzje o nie podpisaniu z Norwegiem kontraktu.

Dowiecie się ile tysięcy funtów potrącił mu z pensji Ferguson za to, że Berg pojechał na parę dni do domu bez pozwolenia szefa, a także czy Berg zgadzał się z decyzją kierownictwa reprezentacji o wykluczeniu z zespołu Johna Carew, gdy ten pobił Johna Arne Riise a także, dlaczego później Carew groził Henningowi.

Żona Henninga opowie Wam o hierarchii partnerek piłkarzy Manchesteru United, Roy Kean zdradzi, czego nigdy nie zapomni Bergowi, sir Alex natomiast wyjawi, dlaczego kupił Norwega a także zdradzi, w jaki sposób sprawdzał czy piłkarzowi pieniądze nie uderzyły do głowy.

 „Miałem farta, że mogłem grać u Dalglisha i Fergusona. Ogromnego farta.”

„Z Manchesteru do Warszawy” to bardzo ciekawa książka. Napisana z pomysłem. Bardzo dobrym pomysłem! Pozwala poznać Henninga Berga - piłkarza, ale przede wszystkim człowieka, a także przenieść się w barwny świat futbolu lat 90-tych. Naprawdę warto!


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję:




Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz