niedziela, 4 grudnia 2016

„Lektury dla kibica” – Biało-czarna historia

Juventus to klub z tradycjami. Kształtował się przez lata i wpisał na karty historii futbolu. Dotychczas, nakładem Wydawnictwa SQN, na rynku książek sportowych pojawiło się kilka biografii zawodników związanych z tym klubem, a mianowicie Andrei Pirlo, Gianluigiego Buffona, Alessandro Del Piero i Pavela Nedvěda. Teraz mamy okazję poznać historię nie pojedynczych zawodników, ale całego klubu.

Rozdział 115.

Juventus. Historia w biało-czarnych barwach - Adam Digby

Juventus Turyn - znacie taki klub? Ja znałam, do czasu, kiedy dowiedziałam się, że klub o takiej nazwie w ogóle nie istnieje. Zastanawiacie się, o czym ja mówię? Okazuje się, bowiem że tak często używana w Polsce nazwa włoskiego klubu jest błędna a prawidłowa nazwa nie zawiera członu „Turyn”. Zaskoczeni? Ja bardzo! Klub z Turynu nazywa się tak naprawdę Juventus Football Club S.p.A. To jedna z wielu ciekawostek, które znajdziecie w książce „Juventus. Historia w biało-czarnych barwach”.

„Tifosi Juventusu mogą pochwalić się Dino Zoffem czy Michelem Platinim i innymi wielkimi graczami, ale historia turyńskiego klubu to coś więcej niż lista wspaniałych nazwisk.”

Adam Digby na nieco ponad trzystu stronach książki przedstawia najważniejsze momenty z blisko 120-letniej historii bianconerich. Nie poświęca zbyt dużo miejsca zbędnym statystykom, ale przede wszystkim opowiada historię Juve poprzez historie ważnych postaci - piłkarzy, trenerów i właścicieli klubu. Skupia się na legendach Juventusu, najważniejszych i przełomowych meczach, zwycięstwach oraz trofeach. Nie pomija chwil trudnych i bolesnych, tematu afery Calciopoli, degradacji do Serie B i sukcesywnego powrotu na szczyt. W książce nie brakuje także odniesień do poczynań reprezentacji Włoch, z którą Juventus jest szczególnie związany. Autor książki kończy opisywać dzieje Juve wraz z momentem odejścia Antonio Conte i objęciem klubu przez Massmiliano Allegriego. W pozycji wydanej przez Wydawnictwo SQN znajduje się jednak dodatkowy rozdział, w którym Mateusz Polek uzupełnia historię bianconerich opisując kolejne dwa sezony w wykonaniu drużyny z Turynu.

„Zawodnicy Juve mieli nerwy ze stali, co charakteryzowało wszystkich piłkarzy, którzy kiedykolwiek wygrywali w koszulce w biało-czarne pasy.”

Zdradziłam już, że nazwa miasta nie jest przypisana do nazwy klubu. Z książki dowiecie się jednak znacznie więcej, a mianowicie, co oznacza samo słowo Juventus. Odkryjecie również, dlaczego zostało ono wybrane, jako nazwa klubu, skoro nie nawiązuje do miejsca, z którego pochodzili założyciele drużyny. Ponadto poznacie historię pojawienia się dziś słynnych strojów w biało-czarne pasy.

„Calciopoli. Na samą myśl o tym słowie wielu kibicom Juventusu, […], ciarki przechodzą po plecach.”

Czytając tę książę dowiecie się, który piłkarz rozegrał mecz, pomimo iż miał połamane żebra (dokładnie trzy z nich), dlaczego w latach 30. fani futbolu we Włoszech stawali się kibicami Juventusu oraz w jaki sposób narodziła się rywalizacja między Juve a Interem, która trwa do dziś. Odkryjecie, kiedy narodził się prawdziwy duch Juventusu, dlaczego władze kazały wrócić piłkarzom na boisko, choć na trybunach Heysel ginęli ludzie, jak również, który mecz określa się mianem Derbów Włoch.

„Marcello Lippi po raz kolejny ujął dłoń Starej Damy i poprowadził ją do natychmiastowego sukcesu, czym zapewnił sobie trwałe miejsce zarówno na kartach historii Juve, jak i w sercach kibiców.”

Dzięki tej książce poznacie postać Gaetano Scirei, którego imieniem nazwano sektor, na którym zasiadają ultrasi. Dowiecie się, jakie słowa sprowadziły ponownie Trapattoniego do Turynu, co było wizytówką drużyn Conte oraz jak kibice Juve „przywitali” w klubie Carlo Ancelottiego. Autor wskazuje powody, które sprawiają, iż uważa, że Del Piero jest „niczym Muhammad Ali – najlepszy z najlepszych”. Adam Digby pokrótce przytacza również historie Pięciu Samurajów - Del Piero, Buffona, Nedvěda, Trezegueta i Camoranesiego, czyli piłkarzy, którzy pozostali w Turynie po degradacji klubu do Serie B.

Jakie znaczenie miał nadany Zbigniewowi Bońkowi przydomek – Bello di Notte (Piękność nocy)? Który obszar boiska nazywano „sferą Del Piero”? Dlaczego kibice Starej Damy okrzyknęli Bonucciego „jednym z nich”? Kto jest autorem motta „Dla Juventusu zwycięstwa nie są ważne. To jedyne, co się liczy”?

„Jakkolwiek trudno było to zrozumieć, niegdyś pogardzani bianconeri zyskiwali uznanie nie tylko w swojej okolicy, ale i całym kraju i za granicą, co było między innymi efektem nowoczesnego stylu gry.”

1 listopada 1897 roku grupa przyjaciół usiadła na ławce w Turynie. Chcieli grać w piłkę, więc postanowili założyć klub. W drodze głosowania wybrali nazwę. Powstał Juventus. Reszta jest historią. Historią, którą poznacie czytając książkę „Juventus. Historia w biało-czarnych barwach”. Warto przekonać się jak z marzenia kilku zapaleńców i miłośników sportu zrodził się jeden z najbardziej znanych klubów Europy!


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.



 Źródło zdjęcia: własne

AUTOR: RealAnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz