środa, 3 lipca 2024

„Lektury dla kibica” – Świat ultrasów

Dziś zaglądamy nie na murawę, a na trybuny.

Rozdział 271.

Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu - Tobias Jones

Kibice są nieodłącznym elementem sportu. W futbolu określa się ich wręcz mianem dwunastego zawodnika. Wsparcie trybun przecież niejednokrotnie zmieniało przebieg meczów. Najbardziej fanatyczni fani na całym świecie znani są, jako ultrasi. To oni odpowiadają za doping, jak i oprawy. Jednak ze względu na swoje „dokonania” nie mają zbyt dobrej opinii w społeczeństwie. Czy aby słusznie? Kim są ludzie tworzący świat włoskich ultrasów? Czy faktycznie interesuje ich jedynie udział w bójkach i obrażanie kibiców rywali, a nie wynik spotkania? Odpowiedzi na te i inne nurtujące was pytania znajdziecie w książce „Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu.

„Ultras to lokalny patriota, ważne jest dla niego konkretne miasto, a czasem tylko dzielnica.”

Tobias Jones przedstawia początki kultury ultrasów we Włoszech i jej rozwój. Ukazuje sprzeczności charakterystyczne dla środowiska ultrasów opisując zarówno godne potępienia zachowania, jak i te chwytające za serce i zasługujące na pochwały. Wspomina przypadki bezsensownych śmierci kibiców. Mówiąc krótko po prostu pozwala czytelnikowi z jakże bezpiecznej perspektywy własnej kanapy zajrzeć w głąb świata ultrasów.

„Dla mieszczaństwa ultras to nie tylko ktoś z gorszej dzielnicy, lecz istota zdecydowania gorszego sortu.”

Omawiana pozycja to reportaż a jej autor przeniknął w świat ultrasów. Dlatego też poznajemy historie nie tylko całych grup, ale i konkretnych ludzi. Tobias Jones przeplata, więc rozdziały dotyczące teraźniejszości, kiedy był jednym z ultrasów Cosenzy z przeszłością ukazującą różnorakie historie z ruchu ultra.

„Ultrasi to niby twardziele, ale ich przyśpiewki często są rozczulające.”

Sięgając po tę książkę dowiecie się, co jest fundamentem każdej grupy kibicowskiej, jak ultrasi określają swoje wybryki oraz którą grupę uważa się za pierwszą we Włoszech. Odkryjecie, dlaczego niektóre flagi wieszane są do góry nogami, jakie zasady według samych ultrasów znajdują się w ich kodeksie etycznym, a także, co w tym środowisku ceni się najbardziej.

„Wersja policji za każdym razem stanowi dokładne przeciwieństwo wersji ultrasów.”

Przeczytacie, co dosłownie oznacza słowo Scudetto, którym określa się tytuł mistrzowski w Serie A, jak – dość poetycko – ultrasi Torino obrażali dyrektora Juve, czy też, po co ultrasi Cosenzy w latach 80-tych polecieli do Republiki Środkowoafrykańskiej. Dowiecie się również, którzy ultrasi „wprowadzili do języka włoskiego słowo mister na określenie trenera piłkarskiego” i kogo tym określeniem uczcili.

„[…] Heysel było jednym z pierwszych przypadków, kiedy ultrasi okazali się bardziej etyczni od sportowców.”

Odkryjecie, który mecz obecnie określa się „derbami martwego dziecka”, choć nikt tamtego dnia nie zginął. Ponadto przeczytacie, z jakiego powodu zerwano trwającą 37 lat zgodę Napoli z Genoą oraz w jaki sposób ultrasi wymuszają na władzach klubu, aby ci dali im to, czego chcą.

„Poza chwilami euforii bycie ultrasem to mało przyjemna sprawa.”

Co zakonnik robił wśród ultrasów Cosenzy? Dlaczego powszechnie w trakcie bójek wbijano noże w… pośladki przeciwników? O co zapytał jeden z ultrasów zanim zepchnął drugiego z mostu?

To wszystko i jeszcze więcej czeka na was w książce „Ultra. Podziemny świat włoskiego futbolu”. Polecam!

„Kibicowanie to jeden ze sposobów pamiętania o dawnych czasach i zmarłych.”

 

 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN.

Książkę kupicie w księgarni labotiga.pl

 

Źródło zdjęcia: empik.com

 

Powiązane wpisy:

1. Ja kibic

2. Fanatycy. Futbol na śmierć i życie

3. 1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz